Így vásároljunk tudatosan az online térben
Az online vásárlás egyre nagyobb népszerűségnek örvend. Ez nem is meglepő, hiszen a koronavírus járvány okozta helyzetben igyekszünk vásárlásainkat minden eddiginél biztonságosabb módon, akár egyenes érintésmentesen végezni, ám a pandémiás helyzeten túl is számos előnyt nyújthatnak az internetes vásárlások:
- rugalmasan, bárhol, bármikor vásárolhatunk, ehhez csupán egy okoseszközre és megfelelő internetkapcsolatra (wifire vagy mobilinternetre van szükségünk),
- a neten akár végtelen számú webshopot is felkereshetünk, így jóval nagyobb választékból választhatunk,
- lehetőségünk van összehasonlítani az árakat, így a számunkra legkedvezőbb ajánlatot választhatjuk.
Az online vásárlás azonban számos olyan kockázatot is tartogathat, melyek – megfelelő ismeretes és körültekintés nélkül – a kevésbé tudatos fogyasztókra leselkedhetnek.
Pár könnyen alkalmazható tipp a csalók elkerülése érdekében:
- Vizsgáljuk meg a terméket kínáló weboldalt. Ha nem találunk kapcsolati adatokat, elérhetőséget (e-mail címet, telefonszámot, telephelyet) vagy panaszbejelentésre lehetőséget, az gyanúra adhat okot.
- Keltsen gyanús érzetet, ha a termék ára jóval a piaci ár alatt van. Próbáljunk meg több forrásból informálódni, más weboldalak által is forgalmazott termék árának összehasonlításával, vagy akár az Árukeresőn való tájékozódással.
- Keressünk a megvásárolni kívánt termékről több irányból képet, vagy videót – különösen akkor, ha használt terméket vásárolunk magánszemélyektől. Ezzel elkerülhetjük a termék rejtett hibáinak a leplezését, vagy azt, hogy az elkövető más eladók képeinek a felhasználásával éljen vissza.
- Házhozszállítás esetén az előre utalás helyett válasszuk az utánvét lehetőségét.
- Érdemes figyelni az eladó minősítését, magánszemély esetén az oldalon történ regisztrációjának idejét is. A frissen regisztrált „előéletmentes” eladó olykor gyanús lehet.
Ezen egyszerű szabályok betartásával hatalmas lépést tehetünk a biztonságos online vásárlások felé