Így segítsünk beállítani az új készüléket idősebb szeretteinknek - hasznos tippek segítőknek
Noha a fiatalabb generációk számára természetesnek tűnhet az okostelefonok használata, vannak, akiknek kihívást okozhatnak a modernebb készülékek. Az NMHH kutatása alapján az idősek 40 százaléka egyáltalán nem boldogul önállóan egy okostelefonnal, felük pedig csak segítséggel tudja használni a készüléket, ezért is nagyon fontos, hogy segítsük a biztonságos használat alapjainak elsajátítását, különösen, ha új telefon beüzemeléséről van szó.
Az idősek a gyerekeiktől és az unokáiktól számíthatnak a legtöbb támogatásra, hiszen digitális kérdésekben leginkább az ő tanácsaikat követik. Ezért a digitális világban jártas családtagok és barátok, esetleg szociális munkások, az úgynevezett segítők szerepe kiemelten fontos. Ők azok, akik a mindennapok során segíteni tudják az idősebbeket, például az új okostelefon használatának elsajátításában. Arról, hogy hogyan törölhetjük adatainkat a régi készülékről, és menthetjük át őket az újra, itt írtunk részletesen, a következőkben pedig pár hasznos kezdeti beállítást veszünk sorba, melyekkel megkönnyíthetjük szeretteink életét.
1. Segítsünk a záróképernyő beállításában
Noha csábító lehet a gondolat, hogy az egyszerű telefonhasználat érdekében mellőzzük a telefon jelszavas zárolását, mégsem érdemes kihagyni ezt a biztonsági lépést. Ráadásul ma már ez jóval könnyebb, mint pár éve, az okostelefonok legújabb modelljei ugyanis már ujjlenyomat-olvasó szenzorral és arcfelismeréssel (másnéven biometrikus azonosító funkciókkal) is rendelkeznek, amelyek automatikusan felismerik a Beállítások menüben megadott személyeket. Használatukhoz csupán egyszeri beállításokra van szükség, melyben segíthetjük szeretteinket. Amennyiben idősebb rokonunk nem érzi kényelmesnek az ujjlenyomattal vagy arcfelismeréssel történő azonosítást, a legtöbb készüléken beállíthatunk PIN-kódot, jelszót vagy feloldási mintát is, amelyet egyszerűen megjegyezhetnek. Kérdezzük meg őket, melyik megoldást preferálnák és segítsünk nekik azt beállítani!
2. Segítsünk rendben tartani a kezdőképernyőt!
Ahhoz, hogy idősebb hozzátartozóink számára egyszerűbb lehessen az okostelefon használata, segítsünk nekik a kezdőképernyő rendszerezésében. A személyre szabás során törekedjünk arra, hogy csak a legfontosabb, napi vagy legalább heti rendszerességgel használt alkalmazások ikonjai maradjanak a telefon kezdőképernyőjén. Időről időre pedig töröljünk le minden olyan applikációt, amelyet nem használnak, és így feleslegesen foglalják a telefon tárhelyét. Egy letisztult és átlátható rendszer létrehozásával ugyanis lényegesen megkönnyíthetjük az okostelefon tulajdonosok mindennapjait.
3. Parancsikonok
Helyezzünk el személyre szabott parancsikonokat a kezdőképernyőn, így keresgélés és különösebb bonyodalmak nélkül használhatják ki az okostelefon nyújtotta lehetőségeket. Ezek segítségével akár egy gombnyomással elérhetik a számukra legfontosabb funkciókat, például telefonhívást kezdeményezhetnek, vagy üzenetet küldhetnek legközelebbi hozzátartozóik számára. Ezt a műveletet a következőképpen végezhetjük el:
Androidos készülék esetében a hosszan tartsuk lenyomva ujjunkat a kezdőképernyőn, majd ezt követően keressük ki a Widgetek parancsikont, görgessünk le a Névjegyek elemhez, majd válasszuk a Közvetlen tárcsázás lehetőséget, majd pedig a kiválasztott névjegyet. A parancsikont bárhol elhelyezhetjük a kezdőképernyőn, így egy érintéssel tárcsázhatóvá válik az adott személy. Ugyanígy hozzáadhatunk közvetlen üzenet parancsikonokat is.
iPhone készülékeknél a képernyő hosszas nyomva tartása után a jobb felső sarokban felugró plusz (+) jelre koppintva új parancsikont adhatunk hozzá a felugró listából. Válasszuk az új művelet hozzáadása opciót, majd keressük ki a Telefon vagy az internet alapú Facetime opciókat, valamint a hozzáadni kívánt névjegyeket. Nevezzük el a parancsikont, válasszuk ki az ikon szimbólumát és tetszőleges színét, ezt követően pedig érintsük meg a Kész gombot. Új mappa létrehozásával akár több parancsikont is rendszerezetten tárolhatunk a mobilkészüléken.
A parancsikonok mellett tanácsos gondoskodni a vészhelyzetben tárcsázandó telefonszámok könnyű hozzáférhetőségéről. A legegyszerűbben ezt úgy oldhatjuk meg, ha a Névjegyzékekhez hozzáadunk minden olyan elérhetőséget, amely valamilyen krízis vagy vészhelyzet esetén segítséget nyújthat. A fent megadott tippek alapján akár külön mappát is készíthetünk a telefonban, kifejezetten erre a célra.
4. Állítsuk be az ideális betűméretet!
Előfordulhat, hogy a telefon alapértelmezett beállításai nem kényelmesek az idősebb, vagy nehezebben látó felhasználók számára. Üljünk le együtt, és a telefon funkciói mellett állítsuk be számukra azt a betűméretet, melyet könnyen és gyorsan tudnak olvasni!
Android készülékeknél: nyissuk meg a Beállítások, majd a Megjelenítés/Kijelző menüpontot, válasszuk ki a Betűméret lehetőséget, majd húzzuk el a csúszkát a beállításhoz. A művelet a Beállítások, Kisegítő lehetőségek, majd a Betűméret menüpontban is elérhető.
iPhone: lépjünk a Beállítások, Megjelenítés/Kijelző és fényerő, Szövegméret menüpontra, majd húzzuk el a csúszkát. Amennyiben a megadottnál nagyobb mértet szeretnénk beállítani, lépjünk a Beállítások, Kisegítő lehetőségek menübe, válasszuk a Megjelenítés és szöveg mérete lehetőséget, koppintsunk a Nagyobb szöveg elemre, majd húzzuk el a csúszkát.
5. Válasszuk ki az ideális hangerőt!
Gyakori probléma az idősebb generáció körében a bejövő hívások, üzenetek vagy a különféle értesítő jelzések túl alacsony hangereje. Segítsünk kiválasztani az ideális hangerőt, illetve a megfelelő csengőhangot és egyéb jelzéseket, amelyek nehezen keverhetők össze más telefonok hangjelzéseivel!
Ezt Android rendszerű készülékeken a következőképpen tehetjük meg: nyissuk meg a Beállítások, majd a Hangok és rezgés menüpontot a figyelmeztető hangok, csengőhangok kiválasztásához és a hangerő beállításához. A csengetés és az értesítés rezgésszintjét is beállíthatjuk, Rezgés és tapintások lehetőségre koppintva.
iPhone-on pedig: nyissuk meg a Beállítások, majd a Hangok és haptikus jelzések menüpontot, és válasszuk ki a hangokat. Itt beállíthatjuk a hangerőt, és igény szerint bekapcsolhatjuk a Rezgés csengetéskor funkciót is.
Nagyothallók számára elérhető funkció továbbá a Beállítások, Általános, Kisegítő lehetőségek között, a LED Flash for Alerts funkció, amely használatával a hangjelzések mellett a telefon különböző fényvillanásokkal is jelzi a bejövő hívásokat. Emellett hallókészüléket használók számára elérhető opció a kompatibilis hallókészülékek Bluetooth-os csatlakoztatása az okostelefonhoz, ami lényegesen javíthat a bejövő értesítések hangjelzéseinek minőségén.
6. Csak a szükséges alkalmazásokat futtassuk!
Támogassuk idős rokonainkat a készülék karbantartásában is! Az okostelefonon egyidejűleg futtatott nagy számú alkalmazás ugyanis egyrészt a készülék működésének lassulását okozhatja, másrészt a futó alkalmazások közötti keresést is nehézkesebbé teszi. Célszerű csak a leggyakrabban használt néhány alkalmazást futó állapotban hagyni. Tudatosítsuk a használóban, hogy célszerű ezt rendszeresen ellenőrizni, és a nem használt appokat bezárni!
Android készülékeken a főképernyő alján (vagy alatta, többnyire baloldalon) a négyzet gombot megnyomva megjelennek a nemrég használt, még futó alkalmazások, ezeket a készülék egyedi jellemtőitől függően tudjuk bezárni. iPhone készülékeknél, iPhone SE, iPhone 8 vagy korábbi telefonoknál a főgombot kétszer megnyomva jelennek meg a nemrég használt, még futó alkalmazások, iPhone X vagy újabb modelleknél ugyanez az ujjunkat a főképernyő aljától a közepe felé húzva és ott tartva érhető el. Ezután mindegyik készüléknél jobbra-balra „lapozva” választható ki az alkalmazás, ami felfelé „pöccintve” (ujjunkat felfelé húzva) zárható be.
Fontos megjegyezni, hogy az internetböngésző használata során a különböző linkekre kattintva újabb és újabb lapok nyílnak meg, ezek száma a 100-at is meghaladhatja, ami ugyancsak lassulást okozhat. Android készüléken a nyitott lapok számát a böngésző jobb felső sarkában levő lekerekített sarkú négyzetben jelzik. Ezt a négyzetet megnyomva a böngésző lapok elkülönülve jelennek meg, közöttük a lapozás ujjunkat fel-le csúsztatva lehetséges. Az egyes lapok az "X” jelre nyomva zárhatók be. iPhone készüléken a Safari böngésző jobb alsó sarkában a „fülek” gombot (két egymást átfedő lekerekített négyzet) megérintve jeleníthetők meg a lapok elkülönítve. A weblapok szintén az „X” gombbal zárhatók be.
Miután befejeztünk a készülék beállítását, mindenképpen szenteljünk elég időt arra, hogy megmutassuk a telefon használatának csínját-bínját. Fontos tudatosítani, hogy az okostelefon használatának elsajátítása egy hosszú tanulási folyamat, amihez rendszeres segítségre is szükség lehet. Ne hagyjuk magára ebben a tanulási folyamatban idősebb hozzátartozóinkat! Legyünk türelmesek, és fordítsunk időt kérdéseik megválaszolására! Segítsünk elmagyarázni a tudnivalókat, ezzel is átlendítve őket esetleges aggodalmaikon és a kezdeti bizonytalanságon. Amellett, hogy fontos a pozitív visszajelzés is, arra is emlékeztetnünk kell magunkat, hogy digitalizáció ide-vagy oda, a legnagyobb érték, amikor együtt lehetünk azokkal, akiket a legjobban szeretünk. Egy új dolgot elsajátítani pedig sokkal tartalmasabb időtöltés lehet, ha együtt tesszük.